تلفن تماس : 61 82 61 88 (9821+)

۲۸ بهمن, ۱۳۹۴

در تلاشیم آثار و منافع پیوستن ایران به معاهده ثبت بین المللی اختراعات برای مخترعین ایرانی بیش از پیش مشهود باشد

معاون قوه قضائیه : در تلاشیم آثار و منافع پیوستن ایران به معاهده ثبت بین المللی اختراعات برای مخترعین ایرانی بیش از پیش مشهود باشد

دکتر تویسرکانی: بهره مندی سریع و کامل مخترعین ایرانی از حمایت های حقوقی و بسترهای تسهیل کننده ثبت اختراع در سطح بین المللی هدف اصلی پیوستن به معاهده ثبت بین المللی اختراعات است و سازمان ثبت اسناد با تمام توان در این راستا تلاش خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، دکتر تویسرکانی در دیدار معاون مدیر کل سازمان جهانی مالکیت معنوی((وایپو)) و هیئت همراه ، ضمن تشریح اقدامات انجام شده طی سال های اخیر در حوزه ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری در ایران گفت : مکانیزه شدن فرآیندها و تبدیل سوابق کاغذی ۹۰ ساله در حوزه ثبت اختراعات به فایل های الکترونیکی ،گام بلندی بوده که علیرغم مشکلات و کمبودها در مدت کوتاهی در این حوزه برداشته شده است.

وی افزود: در حالی که در برخی از کشورها هنوز پذیرش اظهارنامه ثبت اختراعات به شیوه کاغذی و دستی انجام می شود این امر به نحو کامل درایران به صورت الکترونیکی و با لحاظ تمام استاندارد های حقوقی انجام می شود و این امر نشان از ظرفیت بالای ایران در بهره گیری از فناوری های روز دنیا دارد.

وی به انجام اقدامات زیر بنایی در حوزه تربیت نیروی کارشناس و تحصیل کرده در حوزه مالکیت معنوی اشاره کرد و گفت: هم اکنون با هماهنگی های انجام شده با مراجع مختلف ، زمینه تحصیل دانشجویان زیادی در رشته های حقوقی مرتبط با مالکیت معنوی و در سطوح مختلف فراهم شده است.

دکترتویسرکانی با ابراز امیدواری به کمک بیشتر سازمان جهانی مالکیت معنوی در راستای دسترسی به اهداف پیش بینی شده در حوزه حمایت از مالکیت معنوی در ایران، گفت: منافع این حمایت ها و مساعدت ها هم به مردم هم به نحو خاص به مخترعین و مبتکرین و در ارتباطی دو سویه به سازمان مالکیت معنوی ارتباط پیدا می کند.

وی از موافقت مدیر کل وایپو در راه اندازی آکادمی وایپو در ایران خبر داد و گفت : این اقدام به لحاظ شرایط استراتژیک ایران و داشتن توانمندی های مختلف، برای منطقه نیز می تواند مفید باشد.

معاون قوه قضاییه با اشاره به شرایطی که طی سالهای اخیر به لحاظ تحریم های گوناگون بر ایران از جنبه های مختلف تحمیل گردیده بود ، گفت : طی این سالها به ظاهر ارتباط با برخی کشورها در حوزه های مختلف قطع بود لکن ظرفیت و توانمندی داخلی کشور بر پایه اعتماد به نفس ملی ظهور و بروز خوبی داشت و موضعین تحریم ها نه تنها به هدف خود نرسیدند بلکه از بسیاری از موارد دچار خسران شدند.

وی با استقبال از سفر هیئت های خارجی و بازدید آنها از اقدامات انجام شده در حوزه ثبت اسناد و املاک ایران و دفاتر اسناد رسمی ، گفت : الحاق به معاهده ثبت بین المللی اختراعات زمینه تعاملات و ارتباط صنعتگران و مبتکران و فعالیت اقتصادی آنها در ایران را تسهیل می بخشد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اقدامات زیربنایی در راستای اصلاح زیرساخت ها و تجهیز بسترهای خدمت رسانی در سال های اخیر گفت: بیش از ده میلیون دلار در این زمینه هزینه شده و ناظران و بازدیدکنندگان وایپو و سایر مجامع نظارتی ، ایجاد تغییرات و تسهیل ایجاد شده در امور ثبتی را تأیید می نمایند.

وی لحاظ منافع کشورهای در حال توسعه را در سیاست ها و برنامه های وایپو فارغ از مبانی سیاسی از اهمیت زیادی برخوردار دانست و افزود: توجه به نظرات و تصمیمات، نباید معطوف به چند عضو شود و این احساس باید بوجود آید که همه نیازها درک می شود.

وی تأکیدکرد : اگر کشورها احساس کنند بدون منطق و راهبرد مناسب مسائل آنها مورد توجه و حمایت قرار نمی گیرد این سازمان از اصل رسالت خود فاصله خواهد گرفت و نباید احساس شود نظر کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه یافته در شرایط متفاوت اعمال می شود.

 در این دیدار که محمد حسین مویدالدین معاون سابق آسیا و اقیانوسیه وایپو نیز حضور داشت ، دکتر تویسرکانی تأکید کرد: نگاه سازمان جهانی مالکیت معنوی به ایران همواره نگاه تعاملی و تفاهمی بوده و از جناب گری و همکاران وی در این رابطه که همواره نگاهشان بر پایه توانمندی و اشراف کامل اعمال گردیده ، حمایت و قدردانی می نمایم.

معاون مدیر کل وایپو نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: روابط همکاری ایران و وایپو طی سال های اخیر به نحو درخشانی توسعه پیدا کرده است.

جان ساندیج افزود: بدون شک در شرایط کنونی که ایران با دنیا به دور جدیدی از تعاملات و همکاری ها پای گذاشته است نقش سازمان ثبت اسناد واملاک و حوزه شرکتها برای حمایت از سرمایه گذاری ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی تأکید کرد: به عنوان مسئول کمیته اختراعات سازمان مالکیت معنوی موضوع حساسیت ثبت بین المللی اختراعات از جنبه های مختلف را با دقت و اهمیت دنبال می کنم.

ساندیج افزود: راه اندازی دفتر نمایندگی وایپو در برخی کشورهای عضو این سازمان در مجمع عمومی مطرح و تصمیماتی اتخاذ گردیده است.

اخبار , , , , ,
About مدیر سایت

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • شانزده + 6 =