تلفن تماس : 61 82 61 88 (9821+)

پرسش های متداول

 1. تفاوت شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص چه می باشد ؟

  تعداد شرکای شرکت مسئولیت محدود حداقل ۲ نفر میباشد ولی شرکت سهامی خاص دارای تعداد حداقل ۳ نفر سهامدار می باشد .
  اعضا هیئت مدیره شرکت مسئولیت محدود می توانند خارج از شرکا باشند اما هر یک از اعضا هیات مدیره شرکتهای سهامی خاص می بایست حداقل دارای یک سهم از سهام شرکت باشند .
  حق رای در شرکت سهامی خاص برحسب تعداد سهام می باشد ولی در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه تقسیم خواهد شد.

 2. پس از ثبت شرکت می توانیم برای تغییرات اقدام نماییم ؟

   پس از اینکه شرکت ثبت شد هرگونه تغییرات و تصمیمات مجامع که شامل تغییر آدرس ، الحاق موضوع، انحلال شرکت ، افزایش و یا کاهش سرمایه ، ورود و یا خروج شرکا ، تعیین سمت و انتخاب مدیران و… هر زمانی که سهامداران و مدیران صلاح بدانند قابل انجام می باشد.

 3. آیا یک نفر می تواند به تنهایی شرکت ثبت کند؟

  شرکتهای مسئولیت محدود حداقل ۲ نفر و سهامی خاص حداقل ۳ نفر سهامدار نیاز دارد . ولی شرکت های مسئولیت محدود می توانند با ۲ نفر سهام دار شرکت را تشکیل دهند ولی شرکت فقط توسط یک مدیر عامل اداره شده و هیئت مدیره نداشته باشد. این نوع شرکت ها شرکت تک مدیره نامیده می شود.

 4. آیا نوع شرکت (سهامی خاص یا مسئولیت محدود) در مالیات شرکت تفاوتی ایجاد می کنه؟

  نوع شرکت تفاوتی در تعیین مالیات نخواهد داشت. مالیات شرکت بر اساس کارکرد سالیانه شرکت ها و سود برآورد شده بر اساس دفاتر شرکت بدون توجه به نوع آنها تعیین خواهد شد.

 5. در شرکت با مسئولیت محدود که حداقل بوسیله یک مدیر موظف یا غیرموظف اداره می شه می تونیم مدیر عامل رو از بین شرکا یا خارج از آن برای مدت نا محدود انتخاب کرد؟
  برای مدت انتخاب مدیر عامل محدودیتی وجود ندارد، با این حال انتخاب مدیر شرکت با مسئولیت محدود برای مدت نامحدود مشکلات زیادی برای شرکای اقلیت فراهم می سازد زیرا آنان نمی توانند مدیر سهل انگار و یا متخلف را عزل نمایند زیرا تصمیمات در شرکت با مسئولیت محدود با شرکایی است که اکثریت سهم الشرکه را دارا می باشند. بنابراین اقلیت قادر به عزل مدیر مادام العمر نمی باشند و از طرف دیگر امکان اقامه دعوی در دادگاه نیز پیش بینی نشده است. اصلح است که مدیر یا مدیران شرکت با مسئولیت محدود مانند شرکت های سهامی عام و خاص برای مدت معین انتخاب شوند.
 6. سهامداران شرکت با مسئولیت محدود می تونن زیر سن قانونی ۱۸ سال باشند؟

  بله در صورتیکه عضو هیات مدیره نباشند و فقط سهامدار باشند مانعی وجود ندارد.

 7. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید آدرسی رو برای شرکت در نظر گرفت . این آدرس یا مکان حتما باید دارای سند به نام یکی از اعضا باشه یا باید اجاره نامه داشته باشه؟
  در مرحله ثبت شرکت نیازی به سند یا اجاره نامه به نام شرکت نیست و می توان آدرسی مثل محل زندگی یکی از اعضا را به عنوان آدرس شرکت اعلام کرد. اما پس از ثبت شرکت و در مرحله تشکیل پرونده دارایی نیاز به سند یا اجاره نامه به نام شرکت دارید. پس بهتر است از ابتدا آدرسی با سند یا اجاره نامه به نام شرکت اعلام نموده و یا آدرسی را اعلام کنید که پس از ثبت، امکان تغییر سند یا اجاره نامه آن به نام شرکت وجود داشته باشد تا در مرحله تشکیل پرونده دارایی مجبور به تغییر آدرس و صرف زمان و هزینه اضافی نگردید. با این حال در صورتی که در مرحله ثبت آدرسی اعلام نموده اید که سند یا اجاره نامه به نام شرکت ندارد، می توانید در مرحله تشکیل پرونده دارایی از صورتجلسه تغییر آدرس استفاده نمایید.
 8. مدیران شرکت با مسئولیت محدود می تونن در هر موقعی از سال استعفا بدن؟ اگر چنین حقی رو دارن چه مسئولیتی داره؟
  استعفای مدیر در ماده ١١٢ ل.ا.ق.ت پیش بینی شده است. در این صورت اعضای علی البدل به ترتیب مقرر در اساسنامه وظیفه مدیریت را عهده دار می شوند در غیر اینصورت هیئت مدیره مجمع عمومی عادی بطور فوق‌العاده را دعوت کرده و مدیر جدید را انتخاب می نماید. قانونگذار برای استعفای مدیر یا مدیران شرایط خاصی را پیش بینی نکرده و در این مورد منع قانونی ندارد ولی به نظر می رسد که اگر مدیری با قصد اضرار به شرکت استعفا دهد یا مرتکب تقصیر غیرعمدی مهمی گردد مسئول جبران زیان وارده به شرکت مدنی خواهد بود.